مرور کلی

عرضه اولیه کوین در صرافی (IEO) به عنوان پدیده ای در آسیا و به عنوان روشی برای جذب سرمایه از جانب سرمایه گذاران خصوصی و عمومی ظهور یافت. اگرچه به این مکانیزم “عرضه اولیه کوین در صرافی” می‌گویند، اما در واقع هر صرافی از قوانین متفاوتی برای لیست کردن توکن ها در پلتفرم خود استفاده می‌کند. برای مثال صرافی هوبی گلوبال از پلتفرم هوبی پرایم استفاده می‌کند و به این فرآیند، عرضه مستقیم ممتاز (DPO) می‌گوید که طی آن، پروژه مورد نظر آنها که تاکنون هیچ عرضه عمومی انجام نداده است، در پلتفرم هوبی لیست شده و توکن های پروژه با توکن های صرافی معامله خواهد شد. صرافی بایننس از پلتفرم بایننس لانچ پد، صرافی OKEx از پلتفرم جامپ استارت و صرافی کوکوین از پلتفرم اسپاتلایت برای انجام IEO ها استفاده می‌کنند.

پروژه های IEO در صرافی های چینی و از اوایل سال ۲۰۱۹ ایجاد شدند و به سرعت گسترش یافتند. در حال حاضر اکثر IEO ها در صرافی های درجه ۲ کشور چین نظیر کوکوین، بی‌باکس و Gate.IO صورت می‌گیرند و صرافی های برتر نظیر بایننس، هوبی و OKEx فقط ۹ درصد IEO ها را در برمی‌گیرند. صرافی های پروبیت و بیارمش تنها صرافی های خارج از کشور چین هستند که به انجام IEO ها مشغول می‌باشند.

هنگامی که به سرمایه جذب شده توسط IEO ها نگاهی می‌اندازیم، مشاهده می‌کنیم که بایننس با جذب ۲۲ میلیون دلار طی ۴ دوره IEO در رتبه اول قرار دارد. اگرچه صرافی های برتر در کشور چین (بایننس، هوبی و OKEx) تعداد کمی از پروژه های IEO را انجام داده‌اند، اما ۴۴ درصد کل سرمایه جذب شده IEO ها در پلتفرم های این صرافی ها صورت گرفته است. از طرف دیگر، صرافی های درجه ۲ نظیر Gate.IO و کوینیال نیز سرمایه قابل توجهی در پلتفرم های IEO خود جذب کرده اند که مجموع این سرمایه ها به ۲۵ میلیون دلار می‌رسد.

IEO

IEO ها در پلتفرم های صرافی

تعداد زیادی از صرافی ها شروع به پذیرش IEO کرده اند. یکی از اولین صرافی هایی که IEO را راه اندازی کرد، بایننس بود که پلتفرم بایننس لانچ پد را راه اندازی کرد. در ماه ژانویه توکن بیت تورنت برای اولین بار در بایننس لانچ پد ارائه و فروخته شد و در کمتر از ۱۵ دقیقه ۷.۲ میلیون دلار  از این ارز به فروش رفت.

در حالی که فروش تمام توکن ها در کمتر از ۱۵ دقیقه برای یک استارتاپ یک رویا حساب می شود، اما حتی رکورد بهتر از این نیز در بایننس لانچ پد ثبت شده است. در دومین IEO که در پلتفرم این صرافی انجام شد، فچ اَل تنها در ۲۲ ثانیه ۶ میلیون دلار توکن خود را فروخت.

پس از مشاهده موفقیت پلتفرم بایننس لانچ پد، دیگر صرافی های معروف اعلام کردند که پلتفرم IEO خود را راه اندازی می کنند. از جمله این صرافی ها را می توان بیتمکس، بیترکس، اکی اکس، کیو کوین و هوبی را نام برد.

تفاوت IEO با ICO چیست؟

در جدول زیر به صورت خلاصه در مورد تفاوت های ICO با IEO اشاره شده است.

مزایا و معایب IEO ها

اعتماد

یکی از مزایای اصلی IEO اعتماد است. همانطور که فروش انبوه و بالا بر روی پلتفرم صرافی رمزنگاری انجام می شود، طرف مقابل(صرافی) نیز پروژه ای را که به دنبال راه اندازی IEO خود بر روی پلتفرم صرافی است دنبال می کند. صرافی ها این کار را برای حفظ شهرت و رتبه خود، با دقت و رعایت تمام مسائل انجام می دهند.

بنابراین IEOهای مشکوک و کلاهبرداری می توانند توسط پلتفرم صرافی های رمزنگاری محدود شوند. به این ترتیب انجام کلاهبرداری برای IEOها بسیار سخت تر می شود.

پرونده مربوط به IEO توکن RAID یک نمونه بسیار عالی است. اخیرا بیترکس یک IEO را برای پروژه RAID چند ساعت قبل از شروع فروش لغو کرد. علت لغو برنامه فروش ۶ میلیون دلاری این ارز، قطع همکاری بین RAID و شرکت تجزیه و تحلیل داده های بازی های رایانه ای OP.GG اعلام شد.

طبق اعلام بیترکس مشارکت بین این دو شرکت بخش مهمی از این پروژه بوده است، و زمانی که صرافی از قطع این همکاری مطلع شده، تصمیم گرفت تا این فروش توکن را لغو کند.

امنیت

ارائه توکن در صرافی ها نگرانی در مورد امنیت فروش را برای مشتریان ندارد. زیرا صرافی قراردادهای IEO را مدیریت می کند. فرایند KYC/AML (تعیین هویت مشتری/ضد پولشوئی) نیز توسط صرافی رمزنگاری انجام می شود، زیرا اغلب ارائه دهندگان سرویس، KYC/AML را به مشتریان خود پس از ایجاد حساب ارائه می دهند.

انجام راحت تر کار برای پروژه ها

استارتاپ های ارائه دهنده توکن از فرایند بی نظیر و بی عیب راه اندازی IEO بر روی پلتفرم صرافی، نسبت به انجام ICO بهره می برند. در عین حال صرافی ها به استارتاپ ها در ازای پرداخت کارمزد جهت لیست شدن در صرافی و درصدی از فروش توکن های خود، به بازاریابی توکن ها کمک خواهند کرد. در نتیجه راه اندازی توکن به صورت IEO برای استارتاپ ها که نیازمند صرف یک بودجه جهت بازاریابی هستند، در مقایسه با ICO هزینه کمتری خواهد داشت. علاوه بر این صادر کنندگان توکن می توانند از مشتریان وفادار و ثابت صرافی برای  دریافت کمک بیشتر به پروژه هایشان بهره مند شوند.

لیست شدن

پس از انجام یک IEO برای یک توکن در صرافی، این ارز به طور طبیعی در صرافی که IEO را انجام داده، لیست می شود.

در حالی که IEO یک جایگزین امن و کارآمد برای ICO به نظر می رسد، هزینه مربوط به درصدی از فروش توکن، برای استارتاپ می تواند بسیار بالا باشد. هزینه فهرست شدن می تواند تا ۲۰ بیت کوین باشد. در عین حال صرافی ها تا ۱۰ درصد از سرمایه جمع آوری شده برای کمک مالی به پروژه را نیز دریافت می کنند.

چگونه در IEO شرکت کنیم؟

از آنجایی که IEO در حال حاضر در جامعه رمزنگاری به ندرت صورت می گیرد، پیدا کردن یک IEO کار سختی نیست. پس از این که IEO مورد نظر خود را پیدا کردید، لازم است بررسی کنید که کدام صرافی میزبان این کار است.

در گام بعد لازم است تا در صرافی رمزنگاری مورد نظر ثبت نام کرده و فرآیند KYC(تایید هویت) و AML را تکمیل کنید.(توجه داشته باشید که برخی از صرافی ها این خدمات را به کاربران ایرانی ارائه نمی دهند.)

پس از انجام این مراحل، بررسی کنید که برای شرکت در IEO مورد نظر خود از چه ارزهای رمزنگاری می توانید استفاده کنید. سپس حساب خود را با یکی از ارزهای مورد پذیرش به مقدار مورد نظر شارژ کنید. آخرین مرحله این است که منتظر شروع IEO باشید تا بتوانید اقدام به خرید توکن نمایید.

تاثیر IEO ها بر صرافی ها و توکن آنها

در این نمودار، نگاهی به عملکرد توکن صرافی ها از زمان شروع روند IEO می‌اندازیم. صرافی های کشور چین در محیط به شدت رقابتی نسبت به سایر نقاط جهان فعالیت می‌کنند. توکن های صرافی ها به رویدادهای مهم صنعت بلاک چین واکنش نشان می‌دهند و سریعا نوآوری های پلتفرم های دیگر را می‌پذیرند. همانطور که در نمودار زیر مشخص است پس از موفقیت IEO دوم در صرافی بایننس، روند IEO مورد تایید واقع شد و این موفقیت بر قیمت توکن سایر صرافی ها بازتاب داشت.

به طور کل توکن BNB با رشد ۳.۷۵ برای ای نسبت به ژانویه ۲۰۱۹، بیشترین افزایش قیمت را داشته است و در رتبه های بعدی توکن OKB، توکن HT و توکن BIX به ترتیب با ۲.۹، ۲.۲۱ و ۲.۱۷ برابر افزایش قیمت قرار دارند. تمام این توکن ها نسبت به بیت کوین با ۱.۵۵ برابر افزایش قیمت از ژانویه ۲۰۱۹، عملکرد بهتری داشتند.

IEO 2

به منظور تحلیل تغییرات توکن صرافی ها، نگاهی به رابطه قیمت توکن ها در تاریخ یکم ژانویه ۲۰۱۹ و حال حاضر می‌اندازیم. می‌توان گفت که توکن صرافی ها نسبت به سایر توکن ها، رابطه بیشتری با یکدیگر دارند. بیشترین ارتباط بین توکن های HT/OKB و BIX است. این ارتباط زیاد، محیط رقابتی در عملکرد صرافی های چین را تایید می‌کند.

IEO 3

هنگامی که نوسانات قیمت و اعلامیه های صرافی ها، مخصوصا بایننس را مقایسه می‌کینم، متوجه می‌شویم که قیمت BNB معمولا با معرفی پروژه های IEO افزایش می‌یابد و پس از پایان IEO کاهش می یابد. چنین روندی را بین تمام توکن صرافی ها و معرفی های انجام شده توسط این صرافی ها مشاهده می‌کنیم.

IEO 4

عملکرد و برگشت سود IEO ها

اگرچه دوره های سید و IEO ها، سودآورترین دوره ها در جذب سرمایه می‌باشند، اما فروش خصوصی پروژه‌های IEO منجر به ضرر شده اند. پلتفرم IEO صرافی های بایننس، OKEx و هوبی بالاترین سود را به سرمایه گذاران برگرداند و پلتفرم های هوبی و بایننس بیشترین سود را به سرمایه گذاران دوره سید برگرداند. صرافی های کوچکتر نسبت به صرافی های درجه ۱ در تمام دوره ها عملکرد ضعیف تری داشتند.

.IEO 5

در ۳ روز اول پس از لیست شدن، قیمت اکثر توکن IEO ها ابتدا افزایش سپس کاهش یافتند که مرتبط با فعالیت های بازار این صرافی ها می‌باشد. اگرچه صرافی های هوبی، بایننس، OKEx و کوکوین بیشترین سود را در ۱۰ روز اول به سرمایه گذاران ارائه دادند، اما توکن IEO های صرافی های بیباکس، بیترکس، Gate.IO و بیتمکس پس از لیست شدن، با کاهش ارزش مواجه شدند و یا قیمت اولیه خود را حفظ کردند.

IEO 6

در آخر، نگاهی به تعداد شرکت کنندگان و درصد موفقیت قرعه کشی می‌اندازیم. بایننس تعداد سرمایه گذاران در پروژه های IEO را ثابت حفظ کرده است درحالی که شانس شرکت در IEO برای سرمایه گذاران افزایش یافته است. از طرف دیگر، تعداد شرکت کنندگان در پروژه‌های IEO صرافی Gate.IO به تدریج در حال کاهش است و شانس شرکت در IEO برای سرمایه گذاران افزایش چندانی نداشته است. این اطلاعات مهم می‌باشند زیرا مطابق با برگشت سود پلتفرم های IEO صرافی مورد نظر است. بایننس یکی از بیشترین سودها را در توکن IEO ها دارد و قوانین شرکت در پروژه‌های IEO را اصلاح کرده اند تا دسترسی برابر و شانس بیشتری برای بردن قرعه کشی برای هر شرکت کننده حاصل شود. در نتیجه، بایننس توانسته است تعداد شرکت‌کنندگان و نسبت توزیع را افزایش دهد. از طرف دیگر، صرافی Gate.IO سود کمتری از توکن پروژه های IEO دارد و نسبت توزیع شرکت کنندگان نیز بسیار کم است.

IEO 7

ما معتقدیم که روند IEO هم چنان قدرتمند به کار خود ادامه می‌دهد و شکاف عدم حضور بانک‌های سرمایه گذار در صنعت بلاک چین را پر خواهد کرد. صرافی ها یکی از مهم ترین بازیگران این صنعت می‌باشند و راهی برای کسب سود از تعداد کاربران زیاد، نقدینگی و دسترسی بین المللی خود یافته اند. با وجود IEO ها، صرافی ها بیشتر تمایل دارند تا نقش بانک های سرمایه گذار در این صنعت را ایفا کنند. با تکامل IEO ها، احتمالا شاهد ایجاد تغییراتی در ماهیت آنها خواهیم شد. برای مثال درحال حاضر توکن پروژه ها با قیمت ثابت در دسترس عموم قرار می‌گیرد و به دلیل تقاضای زیاد شرکت کنندگان، نیازی به تغییر در عرضه یا قیمت نیست. هرچند با رشد و رواج بیشتر IEO ها، صرافی تلاش خواهند کرد به منظور ایجاد توازن در عرضه و تقاضا، مکانیزم IEO های خود را تغییر دهند. داشتن محدوده قیمت به جای قیمت ثابت می‌تواند یکی از این تغییرات باشد، کما اینکه در پروژه های سنتی جذب سرمایه شاهد این امر بودیم. یکی دیگر از روش های ایجاد توازن در عرضه و تقاضا می‌تواند گزینشی تر شدن پروژه ها و تعداد شرکت کنندگان بیشتر باشد. با معرفی هوبی پرایم III، شاهد این هستیم که پروژه های سطح بالاتری نظیر ریزرو (Reserve) نیز از برای جذب سرمایه از پلتفرم های IEO استفاده خواهند کرد و کیفیت پلتفرم های برتر IEO افزایش خواهد یافت زیرا صرافی های درجه ۲ و ۳، فرصت های IEO به پروژه های کوچکتر ارائه خواهند داد.

نظر خود را بیان کنید