Staking(استیکینگ) چیست؟

Staking روند نگه داشتن وجوه در یک کیف پول cryptocurrency برای پشتیبانی از عملیات شبکه blockchain است. در اصل ، این شامل قفل کردن ارزهای رمزپایه برای دریافت پاداش است. در بیشتر موارد ، این فرآیند به کاربران شرکت کننده در فعالیتهای blockchain از طریق یک کیف پول رمزنگاری شخصی مانند Trust Wallet متکی است.

مفهوم  اثبات سهام یا (Proof of Stake (PoS دارد . در بسیاری از بلاکچین ها که مبتنی بر PoS یا یکی از انواع مختلف آن است ، استفاده می شود.

چه کسی اثبات Stake را ایجاد کرده است؟

به احتمال زیاد سانی کینگ و اسکات نادال اولین کسانی بودند که ایده های اثبات Stake و Staking را در سال ۲۰۱۲ معرفی کردند. آنها Peercoin را به عنوان رمزنگاری خلاقانه PoS توصیف کردند . در ابتدا مبتنی بر مکانیسم PoW / PoS ترکیبی بود اما بتدریج تأکید خود را بر اثبات کار (PoW) کاهش داد . این امر به کاربران این امکان را می دهد تا پروژه را در مراحل اولیه استخراج  پشتیبانی کنند ، بدون اینکه کاملاً به یک سیستم PoS متکی باشند.

در سال ۲۰۱۴ ، دانیل لاریمر سازوکار به اصطلاح (Delegated Proof of Stake (DPoS را توسعه داد. این نخستین بار به عنوان بخشی از شبکه Bitshares مورد استفاده قرار گرفت ، اما سایر رمزارزها همین مدل را پذیرفتند. قابل ذکر است ، لاریمر همچنین Steem و EOS را ایجاد کرد که مدل DPoS را نیز اتخاذ می کند.

DPoS به کاربران اجازه می دهد تعامل خود را به عنوان آرا انجام دهند ، که برای انتخاب تعداد معینی از نمایندگان استفاده می شود. سپس نمایندگان منتخب عملیات نمایندگان را از طرف رای دهندگان خود مدیریت می کنند و امنیت و اجماع را تضمین می کنند. همچنین ، ذینفعان می توانند با دریافت پاداش دوره ای برای نگهداری وجه ، سکه های خود را به سهام برسانند.

مدل DPoS تمایل به کاهش تأخیر و افزایش توان شبکه دارد (یعنی می تواند معاملات بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد). عمدتا به دلیل این امر امکان پذیرش اجماع را با تعداد کمتری از گره های اعتبار سنجی بدست می آورد. از طرف دیگر ، معمولاً منجر به عدم تمرکززدایی پایین تر می شود زیرا کاربران به گروهی از گره ها اعتماد دارند.

بایننس staking چطور کار می کند؟

همانطور که گفته شد ، جمع آوری فرآیند نگهداری وجه برای دریافت پاداش است ، در حالی که در عملیات یک blockchain نیز نقش دارد. به همین ترتیب ، staking به طور گسترده در شبکه هایی که مکانیسم اجماع (Proof of Stake (PoS را اتخاذ می کنند یا یکی از انواع آن استفاده می شود.

برخلاف blockchain های (Proof of Work (PoW که برای تأیید و اعتبار بخشیدن به بلوک های جدید به معدن تکیه می کنند ، زنجیره های PoS بلوک های جدید را از طریق نگهداری تولید و اعتبار می کنند. این امر باعث می شود بلوک ها بدون تکیه بر سخت افزار استخراج ( ASIC ) تولید شوند. بنابراین ، به جای رقابت برای بلوک بعدی با کارهای محاسباتی سنگین ، معتبرهای PoS بر اساس تعداد سکه های مورد نظر خود برای سهام انتخاب می شوند.

به طور معمول ، کاربرانی که مقادیر بیشتری از سکه ها را در اختیار دارند ، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اعتبار سنج بلوک بعدی دارند. در حالی که استخراج ASIC به سرمایه گذاری قابل توجهی در سخت افزار نیاز دارد ، نیاز به سرمایه گذاری مستقیم (و تعهد) در cryptocurrency. هر blockchain PoS دارای ارز ویژه ای است که دارد.

تولید بلوک از طریق لکه دار کردن درجه بالاتری از مقیاس پذیری را امکان پذیر می کند. این یکی از دلایلی است که شبکه اتریوم سرانجام در ارتقاء Ethereum Casper از PoW به PoS مهاجرت خواهد کرد.

بعضی از زنجیره ها مدل اثبات (Delegated of Staking (DPoS را اتخاذ می کنند. این اجازه می دهد تا کاربران به سادگی از طریق سایر شرکت کنندگان در شبکه پشتیبانی خود را امضا کنند. به عبارت دیگر ، یک شرکت کننده معتبر در طول تصمیم گیری ها به نمایندگی از کاربران کار می کند.

اعتبارگرها ( گره ها ) واگذار شده کسانی هستند که عملیات اصلی و مدیریت کلی یک شبکه blockchain را کنترل می کنند. آنها در فرآیندهای دستیابی به اجماع و تعیین پارامترهای کلیدی حاکمیت شرکت می کنند.

تورم شبکه

برای برخی از شبکه ها ، پاداش های ثابت به عنوان نرخ ثابت ” نرخ تورم ” تعیین می شود. این امر افراد را به استفاده از سکه های خود ترغیب می کند (و نه فقط HODL ). این فرآیند هزینه های عملیاتی شبکه را برای کلیه دارندگان نشان ها از بین می برد.

به عنوان مثال ، Stellar تورم خود را به صورت هفتگی توزیع می کند تا کاربرانی که سکه های خود را از طریق استخر جمع آوری می کنند . یکی از مزایای این رویکرد این است که شبکه می تواند نرخ بهره ثابت یا کنترل شده را پرداخت کند.

در نتیجه ، اگر کاربر ۱۰،۰۰۰ XLM را به مدت یک سال نگه داشته و با امضای معامله ، مقصد تورم را بر روی زنجیره مشخص کند ، باید انتظار داشته باشد که ۱۰۰ XLM را در پاداش کسب کند. این اتفاق در طی یک سال با نرخ تورم متعادل ۱٪ (نادیده گرفتن تأثیرات ترکیبی) اتفاق می افتد.

همچنین ، این اطلاعات را می توان برای کلیه کاربران شبکه که تصمیم می گیرند سهم خود را نشان دهند ، نشان داد. این می تواند باعث ایجاد انگیزه برای ایجاد کننده های جدید شود زیرا برنامه جایزه قابل پیش بینی را به جای یک احتمال احتمالی برای دریافت پاداش بلوک فراهم می کند.

استخر

استخر جمع آوری سهام هنگامی تشکیل می شود که چندین دارندگان سکه منابع خود را با هم ادغام می کنند تا شانس اعتبار خود برای اعتبار بلوک ها و دریافت جوایز را افزایش دهند. آنها قدرت جمع آوری خود را با هم ترکیب می کنند و پاداش های احتمالی بلوک نهایی را متناسب با کمک های فردی آنها به اشتراک می گذارند.

استخرها در شبکه هایی که مانع ورود ، چه فنی و چه از نظر اقتصادی ، نسبتاً زیاد است ، بیشترین تأثیر را دارند. اغلب استخرها نیاز به تنظیم ، توسعه و نگهداری قابل توجهی دارند. به این ترتیب ، بسیاری از ارائه دهندگان استخر هزینه ای را به عنوان درصدی از پاداش های قابل توجه توزیع شده به شرکت کنندگان ، پرداخت می کنند.

به غیر از این ، استخرها ممکن است انعطاف پذیری بیشتری را در رابطه با زمان برداشت ، زمان عدم اتصال و حداقل مانده ها در شبکه ایجاد کنند. بنابراین ، کاربران جدید تشویق به مشارکت می شوند و منجر به عدم تمرکز شبکه بیشتر می شوند.

 

بستن افکار

با وجود گزینه ها و راه های بیشتر و مشارکت بیشتر کاربران برای مشارکت مالی در اجماع و حکمرانی blockchains ، رشد رکود احتمالاً موانع ورود به اکوسیستم رمزنگاری را کاهش می دهد. Binance مشتاق حمایت از blockchain های Proof of Stake است و به کاربران این امکان را می دهد تا مستقیماً در staking سایت Binance.com سهام شرکت کنند و جوایزی کسب کنند.

نگاهی به Binance

Binance اکنون از staking چندین سکه PoS پشتیبانی می کند ، از جمله (Stellar(XLM) ،  (ONG) ، VeChain (VTHO) ، Tron (BTT) ، Komodo (KMD) ، Stratis  ، و Qtum  . نگران نباشید ، این نشانه ها را در Binance نگه دارید و امروز شروع به کسب پاداش کنید!

نظر خود را بیان کنید