معاملات مارجین یا حاشیه ای چیست؟

 

معاملات حاشیه چیست؟

معاملات حاشیه روشی برای تجارت دارایی با استفاده از وجوهی است که توسط شخص ثالث تهیه شده است. در مقایسه با حساب های تجاری منظم ، حساب های حاشیه ای به معامله گران اجازه می دهد تا به مبالغ بیشتری از سرمایه دسترسی پیدا کنند ، به آنها امکان می دهد تا از موقعیت خود استفاده کنند. در اصل ، معاملات حاشیه نتایج معاملات را تقویت می کند تا معامله گران بتوانند سود بیشتری در معاملات موفق کسب کنند. این توانایی در گسترش نتایج معاملات باعث می شود معاملات حاشیه ای به ویژه در بازارهای دارای نوسانات کم ، به ویژه در بازار بین المللی فارکس محبوب شود. هنوز ، معاملات حاشیه ای نیز در بازارهای سهام ، کالاها و ارزهای رمزنگاری شده استفاده می شود.

در بازارهای سنتی معمولاً وامهای وام گرفته شده توسط یک کارگزار سرمایه گذاری تأمین می شود. با این حال ، در معاملات cryptocurrency ، وجوه اغلب توسط سایر معامله گران ، که براساس تقاضای بازار برای صندوق های حاشیه سود کسب می کنند ، تأمین می شوند. اگرچه کمتر رایج است ، برخی از مبادلات رمزنگاری نیز منابع مالی حاشیه ای را برای کاربران خود فراهم می کنند.

تجارت حاشیه چگونه کار می کند؟

هنگامی که تجارت حاشیه ای آغاز شد ، معامله گر موظف است درصد از کل ارزش سفارش را مرتکب شود. این سرمایه گذاری اولیه به عنوان حاشیه شناخته می شود و با مفهوم اهرم ارتباط نزدیکی دارد. به عبارت دیگر ، حسابهای معاملات حاشیه ای برای ایجاد معاملات اهرمی مورد استفاده قرار می گیرد و اهرم ، نسبت وجوه وام گرفته شده به حاشیه را توصیف می کند. به عنوان مثال ، برای باز کردن یک تجارت ۱۰۰۰۰۰ دلاری با اهرم ۱۰: ۱ ، یک معامله گر باید ۱۰،۰۰۰ دلار سرمایه خود را تعهد کند.

به طور طبیعی ، سیستم عامل ها و بازارهای مختلف مجموعه متفاوتی از قوانین و نرخ های اهرم را ارائه می دهند. به عنوان مثال در بورس سهام ۲: ۱ یک نسبت معمولی است ، در حالی که قراردادهای آتی اغلب با اهرم ۱۵: ۱ معامله می شوند. در رابطه با کارگزاری های فارکس ، معاملات حاشیه اغلب با نسبت ۵۰: ۱ اعمال می شوند ، اما ۱۰۰: ۱ و ۲۰۰: ۱ نیز در برخی موارد استفاده می شود. وقتی صحبت از بازارهای رمزنگاری می شود ، نسبت ها به طور معمول از ۲: ۱ تا ۱۰۰: ۱ متغیر هستند و انجمن تجارت اغلب از اصطلاحات “x” استفاده می کند (۲x ، ۵x ، ۱۰x، ۵۰x و موارد دیگر).

تجارت حاشیه می تواند برای باز کردن موقعیت های طولانی و کوتاه استفاده شود. یک موقعیت طولانی بیانگر این فرض است که قیمت دارایی بالا خواهد رفت ، در حالی که یک موقعیت کوتاه نشان دهنده برعکس است. در حالی که موقعیت حاشیه باز است ، دارایی های تاجر به عنوان وثیقه برای وجوه وام گرفته شده عمل می کند. این امر برای درک معامله گران بسیار مهم است ، زیرا اکثر کارگزاری ها حق دارند که در صورت حرکت بازار در برابر موقعیت خود (بالاتر یا پایین تر از آستانه مشخص) ، مجبور به فروش این دارایی ها شوند.

به عنوان مثال ، اگر یک معامله گر موقعیت اهرمی طولانی ای را باز کند ، وقتی قیمت به طرز چشمگیری کاهش می یابد ، می توان آنها را به حاشیه کشاند. یک تماس حاشیه زمانی اتفاق می افتد که یک معامله گر برای رسیدن به حداقل الزامات معاملات حاشیه ، باید مبلغ بیشتری را به حساب حاشیه خود واریز کند. اگر معامله گر نتواند این کار را انجام دهد ، دارایی های آنها بطور خودکار برای تأمین ضررهایشان انحلال می شود. به طور معمول ، این اتفاق می افتد وقتی که ارزش کل کل سهام در یک حساب حاشیه ای ، همچنین به عنوان حاشیه انحلال شناخته می شود ، زیر کل نیازهای حاشیه ای آن بورس یا کارگزار خاص افت می کند.

مزایا و معایب

بدیهی ترین مزیت معاملات حاشیه ای این واقعیت است که می تواند به دلیل ارزش نسبی بیشتر موقعیت های معاملات منجر به سودهای بیشتر شود. به غیر از این ، تجارت حاشیه می تواند برای متنوع سازی مفید باشد ، زیرا معامله گران می توانند چندین موقعیت با مقادیر نسبتاً کمی از سرمایه گذاری را باز کنند. سرانجام ، داشتن یک حساب کاربری حاشیه ای ممکن است تجارت را سریع تر و بدون نیاز به جابجایی مبالغ زیادی به حساب های خود ، باز کند.

معاملات حاشیه ای به دلیل تمام وجود ، ضرر زیادی در افزایش ضررها به همان روشی ندارد که بتواند سود را افزایش دهد. برخلاف معاملات منظم نقدی ، معاملات حاشیه ای امکان ضرر و زیان را که بیش از سرمایه اولیه اولیه یک تاجر باشد ، معرفی می کند و به همین ترتیب یک روش معامله با ریسک بالا محسوب می شود. بسته به میزان اهرم درگیر در تجارت ، حتی کاهش اندک قیمت بازار ممکن است ضررهای قابل توجهی برای معامله گران ایجاد کند. به همین دلیل ، مهم است که سرمایه گذاران که تصمیم به استفاده از معاملات حاشیه ای می گیرند ، از راهکارهای مناسب مدیریت ریسک استفاده کرده و از ابزارهای کاهش ریسک مانند سفارشات توقف استفاده کنند .

تجارت حاشیه ای در بازارهای رمزنگاری

تجارت در حاشیه ذاتاً ریسک پذیرتر از تجارت معمولی است ، اما وقتی صحبت از ارزهای رمزنگاری شده می شود ، خطرها حتی بیشتر است. با توجه به میزان بالای نوسانات ، معمولی برای این بازارها ، معامله گران حاشیه cryptocurrency باید بسیار دقیق باشند. در حالی که استراتژی های محافظت و مدیریت ریسک ممکن است مفید واقع شود ، مطمئنا تجارت حاشیه برای مبتدیان مناسب نیست.

قادر به تجزیه و تحلیل نمودارها ، شناسایی روندها و تعیین نقاط ورود و خروج ، خطرات ناشی از معاملات حاشیه را از بین نمی برد ، اما ممکن است به پیش بینی بهتر خطرات و تجارت موثرتر کمک کند. بنابراین ، قبل از اعمال معاملات cryptocurrency ، به کاربران توصیه می شود که ابتدا درک درستی از تجزیه و تحلیل فنی و به دست آوردن تجربه گسترده تجارت نقطه ای داشته باشند.

بنر آینده بننس

بودجه حاشیه ای

برای سرمایه گذاران که تحمل ریسک را ندارند که خودشان در معاملات حاشیه ای شرکت کنند ، روش دیگری برای سودآوری از روش های معاملات اهرمی وجود دارد. برخی از سیستم عامل های معاملاتی و مبادلات cryptocurrency از ویژگی های معروف به عنوان بودجه حاشیه استفاده می کنند ، که در آن کاربران می توانند پول خود را برای تأمین اعتبار معاملات حاشیه سایر کاربران متعهد شوند.

معمولاً این روند از شرایط خاص پیروی می کند و نرخ بهره پویا را به دست می آورد. اگر یک معامله گر شرایط را بپذیرد و پیشنهاد را بگیرد ، ارائه دهنده وجه مجاز به بازپرداخت وام با بهره توافق شده است. اگرچه سازوکارها ممکن است از مبادله به مبادله متفاوت باشند ، با توجه به اینکه موقعیتهای اهرمی را می توان به زور منحل کرد تا از خسارات بیش از حد جلوگیری شود. با این وجود ، بودجه حاشیه ای نیاز دارد که کاربران بتوانند بودجه خود را در کیف پول مبادله کنند. بنابراین ، مهم است که خطرات مربوط به آن را در نظر بگیرید و درک کنید که چگونه این ویژگی در مبادله انتخابی خود عمل می کند.

بستن افکار

مطمئناً معاملات حاشیه ابزاری مفید برای کسانی است که به دنبال تقویت سود معاملات موفق خود هستند. اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد ، معاملات اهرم شده توسط حساب های حاشیه ای می تواند به سودآوری و متنوع سازی سبد سهام کمک کند.

همانطور که گفته شد ، با این حال ، این روش معاملات همچنین می تواند ضررها را تقویت کرده و خطرات بسیار بیشتری را دربر بگیرد. بنابراین ، فقط باید از تاجران بسیار ماهر استفاده شود. از آنجا که مربوط به cryptocurrency است ، به دلیل بالا بودن نوسانات بازار ، معاملات حاشیه ای باید حتی با دقت بیشتری به آن نزدیک شوند.

 

نحوه باز کردن یک حساب کاربری مارجین در بایننس

پس از ورود به حساب بایننس ، موس خود را به گوشه بالا سمت راست و به سمت نماد نمایه خود بکشید . این برای همه متفاوت خواهد بود و دو شخصیت اول آدرس ایمیل شما را نشان می دهد. وقتی بازشو باز شد ، روی ایمیل خود کلیک کنید تا به داشبورد حساب خود بروید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

اکنون در داشبورد حساب خود خواهید بود. می توانید مانده حساب خود را از این صفحه مشاهده کنید. در زیر “جزئیات مانده” بر روی “حاشیه” کلیک کنید تا روند افتتاح حساب معاملات حاشیه خود در بایننس شروع شود. شما نیاز به تأیید هویت (KYC) دارید و مطمئن شوید کشور شما در لیست سیاه قرار ندارد. همچنین فعال کردن ۲FA اجباری است.

راهنمای تجارت مارکت Binance

در مرحله بعد ، یادآوری خطرات معاملات حاشیه ای را مشاهده خواهید کرد. لطفاً آن را بخوانید و در صورت تمایل به ادامه ، بر روی دکمه “باز کردن حاشیه حساب” کلیک کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

لطفاً وقت بگذارید تا توافق نامه حساب حاشیه را با دقت بخوانید. اگر شرایط و ضوابط را می فهمید و موافقت می کنید ، جعبه را علامت بزنید و روی “من می فهمم” کلیک کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

نحوه انتقال وجوه

پس از فعال کردن حساب حاشیه خود ، می توانید وجوهی را از کیف پول معمولی Binance خود به کیف پول تجاری Margin خود انتقال دهید. برای این کار ، بر روی زبانه “کیف پول” ، “حاشیه” را انتخاب کرده و بر روی دکمه “انتقال” در سمت راست صفحه کلیک کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

بعد ، کدام سکه را که می خواهید انتقال دهید انتخاب کنید. در این حالت از BNB استفاده خواهیم کرد.

راهنمای تجارت مارکت Binance

مبلغ مورد نظر برای انتقال از کیف پول تبادل خود را به کیف پول حاشیه خود وارد کرده و روی “تأیید انتقال” کلیک کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

نحوه قرض گرفتن وجوه

پس از انتقال سکه های BNB به کیف پول مارجین خود ، می توانید از آن سکه ها به عنوان وثیقه برای وام وام استفاده کنید. موجودی کیف پول حاشیه شما میزان وجوهی را که می توانید قرض بگیرید ، تعیین می کند ، به دنبال نرخ ثابت ۳: ۱ (۵ برابر). بنابراین اگر ۱ BTC دارید ، می توانید ۴ مورد دیگر را نیز قرض بگیرید. در این مثال ، ما ۰.۰۲ BTC را قرض می گیریم.

راهنمای تجارت مارکت Binance

پس از انتخاب سکه مورد نظر برای وام و مبلغ ، روی “تأیید وام” کلیک کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

در مرحله بعد ، حساب حاشیه شما به بیت کوین که وام گرفته اید ، اعتبار می یابد. اکنون می توانید وام های وام گرفته شده را با داشتن بدهی ۰.۰۲ BTC به علاوه نرخ بهره تجارت کنید. نرخ بهره هر ۱ ساعت به روز می شود. شما می توانید جفت های موجود در حال حاضر و همچنین نرخ آنها را در صفحه حاشیه هزینه ها بررسی کنید .

با مراجعه به صفحه “تعادل کیف پول” و انتخاب برگه “حاشیه” می توانید وضعیت حساب فعلی حاشیه خود را بررسی کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

سطح حاشیه یا مارجین

در سمت راست صفحه ، سطح حاشیه خود را مشاهده می کنید ، که با توجه به وام های وام گرفته شده (کل بدهی) و وجوهی که به عنوان وثیقه در حساب حاشیه خود (سطح حساب)) به شما می دهید ، سطح ریسک را به شما می دهد.

راهنمای تجارت مارکت Binance

سطح ریسک با توجه به تحرکات بازار تغییر می کند ، بنابراین اگر قیمت ها بر خلاف پیش بینی شما حرکت کنند ، می توان دارایی های شما را نقد کرد. توجه داشته باشید که در صورت انحلال ، هزینه اضافی به شما تعلق می گیرد.

فرمول محاسبه سطح حاشیه عبارت است از:

سطح حاشیه = ارزش کل دارایی / (کل وام گرفته شده + کل بهره تسویه شده)

اگر سطح حاشیه شما به ۱.۳ کاهش یابد ، یک تماس حاشیه دریافت خواهید کرد ، که یادآور می شود یا باید وثیقه خود را افزایش دهید (با واریز وجوه بیشتر) یا وام خود را کاهش دهید (با بازپرداخت وام خود را بازپرداخت کنید).

اگر سطح حاشیه شما به ۱.۱ کاهش یابد ، دارایی های شما بطور خودکار انحلال می شوند ، به این معنی که Binance برای بازپرداخت وام وجوه شما را با قیمت بازار می فروشد.

برای بررسی اطلاعات دقیق در مورد موقعیت های فعلی خود ، روی “موقعیت ها” کلیک کنید. اگر ترجیح می دهید مقادیر را در USDT مشاهده کنید ، “معیار USDT” را در سمت راست انتخاب کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

نحوه تجارت در حاشیه

اگر مایل به استفاده از وجوه وام گرفته شده برای تجارت هستید ، می توانید به صفحه Exchange بروید ، برگه “حاشیه” را انتخاب کنید و به طور معمول با استفاده از سفارشات Limit ، Market ، Stop-Limit و OCO تجارت کنید .

راهنمای تجارت مارکت Binance

چگونه بدهی خود را بازپرداخت کنید

برای بازپرداخت بدهی خود ، بر روی دکمه “قرض / بازپرداخت” کلیک کرده و برگه “بازپرداخت” را انتخاب کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

کل مبلغ قابل پرداخت ، مبلغ کل وام گرفته شده به علاوه نرخ بهره است. قبل از ادامه حتماً تعادل لازم را داشته باشید.

وقتی آماده باشید ، سکه و مبلغ مورد نظر را برای بازپرداخت انتخاب کنید ، و روی “تأیید بازپرداخت” کلیک کنید. توجه داشته باشید که فقط می توانید از همان cryptocurrency برای بازپرداخت استفاده کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

دکمه سوئیچ

متوجه خواهید شد که رابط حاشیه یک دکمه سوئیچ در کنار مانده های شما دارد. این دکمه به شما امکان می دهد بین حالت دارایی (سفارشات عادی) و حالت حاشیه (سفارشات حاشیه) جابجا شوید.

به عنوان مثال ، اگر ۵ BNB را در حساب Margin خود نگه دارید ، می توانید در مجموع ۱۵ BNB بفروشید.

توجه داشته باشید که اکنون دکمه “Margin Sell BNB” را دارید و نه معمولی “Sell BNB”.

راهنمای تجارت مارکت Binance

بنابراین ، اگر تصمیم به “Margin Sell” 7 BNB دارید ، سیستم به طور خودکار ۲ BNB را برای شما وام می گیرد (به یاد داشته باشید که تراز واقعی شما ۵ BNB است).

راهنمای تجارت مارکت Binance

پس از کلیک روی “Margin Sell BNB” ، پیام تأیید زیر را مشاهده می کنید:

راهنمای تجارت مارکت Binance

بنابراین ، دکمه سوئیچ به شما امکان می دهد هنگام باز کردن موقعیت های جدید وام به سرعت وام بگیرید. با این حال ، پس از آن باید وجوه وام گرفته شده را به صورت دستی بازپرداخت کنید.

وجوه برگشتی

اگر مایل هستید بودجه خود را از کیف پول Margin به کیف پول Binance معمولی خود برگردانید ، روی “انتقال” کلیک کنید و از دکمه بین دو کیف پول استفاده کنید تا جهت انتقال را تغییر دهید. بعد ، سکه و مقدار را انتخاب کنید و روی “تأیید انتقال” کلیک کنید.

راهنمای تجارت مارکت Binance

می توانید وجوه خود را آزادانه از یک کیف پول به دیگری و بدون هیچ گونه هزینه ای منتقل کنید. اما توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر دارایی های وام گرفته شده ، با کاهش وجوه کیف پول مارجین خود ، سطح ریسک شما افزایش می یابد. اگر سطح ریسک شما خیلی زیاد شود ، احتمال نقدینگی دارایی های شما وجود دارد. بنابراین قبل از استفاده ، اطمینان حاصل کنید که تجارت حاشیه چگونه کار می کند.

یک مثال

آلیس معتقد است که قیمت BNB بالا می رود ، بنابراین او می خواهد یک موقعیت بلند مدت را برای BNB باز کند. برای انجام این کار ، او ابتدا بودجه خود را به مارجین کیف پول منتقل می کند و سپس BTC را وام می گیرد. در مرحله بعد ، آلیس از BTC وام گرفته شده برای خرید BNB استفاده می کند.

اگر قیمت BNB همانطور که آلیس انتظار داشت بالا رود ، او می تواند دارایی های خود را بفروشد و BTC وام گرفته شده را با بهره مربوطه بازپرداخت کند. هرگونه باقیمانده از این تجارت سود او را نشان می دهد.

با این حال ، معاملات حاشیه سود و زیان را نیز می تواند تقویت کند. بنابراین اگر بازار بر خلاف موقعیت آلیس حرکت کند ، ضررهای بیشتری به همراه خواهد داشت.

6 نظر

 • حمیدرضا
  Posted آبان ۱۴, ۱۳۹۹ ۱:۰۷ ب٫ظ 0Likes

  خیلی بد توضیح دادین و عکس‌ها هم اینقد کوچک هستن باید با ذره بین نگاه کنی تا متوجه بشی،بعضی کلمات رو رفتی به فارسی ترجمه کردی خب همون انگلیسی رو میگذاشتی، خدایی درستش کن…. من و دوستام تو یه گروههی هستیم خدایی هیج کس نفهمید چی گفتین شما…

 • میثم
  Posted آذر ۱۰, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۴ ب٫ظ 0Likes

  خیلی پیچیده شد

 • white411
  Posted دی ۱۳, ۱۳۹۹ ۷:۳۳ ق٫ظ 0Likes

  ممنونم شیوا و زیبا و کاردرست مثال زدید موفق باشید

 • Siya
  Posted اسفند ۲, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۷ ق٫ظ 0Likes

  جواب سئوالات Margin Quiz رو از کجا میشه تهیه کرد? با تشکر

  • Amir
   Posted اسفند ۲, ۱۳۹۹ ۵:۱۲ ب٫ظ 0Likes

   سلام. جوابش مهم نیست. هرچی بزنید برای بایننس اهمیتی نداره

 • نیک
  Posted اسفند ۲, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۳ ب٫ظ 0Likes

  اقا یکی بیاد درست توضیح بده انلان من سل میزنم نمیدونم چجوری ببندم بای میزنم نمیدونم چی شده!! اه یکی کمک کنه دیگه

نظر خود را بیان کنید