بعید است که تا کنون درباره بیت کوین (Bitcoin) یا توکن (Token) چیزی نشنیده باشید. احتمالا طی چند سال اخیر هر از گاهی از دوستی یا آشنایی واژه‌هایی همچون توکن، بیت کوین، ارز رمزپایه (cryptocurrency) و ارز دیجیتالی (digital currency) شنیده‌اید. اما آیا می‌دانید که آن‌ها به واقع درباره چه حرف می‌زدند؟ آیا از کفایت و درستی اطلاعات فعلی خود اطمینان دارید؟ با ما همراه باشید تا با برخی از مقدمات و اصطلاحات توکن‌ها و ارزهای رمزپایه بیشتر آشنا شویم.

برای اغلب افراد بیت کوین مقدمه ورود به دنیای تکنولوژی «بلاک چین» (Blockchain) است. بدون اطلاعاتی عمیق از این تکنولوژی ممکن است ذهن افراد با شنیدن اسم آن به سرعت به سمت پدیده‌های بدنام دنیای مجازی مانند وب تاریک (شبکه‌ای که در دسترس عموم نیست و برای مقاصد غیر قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد) و جاده ابریشم (بازار سیاه کالاهای غیر مجاز) متمایل شود. همین مساله مانع بزرگی در برابر پذیرش عمومی و فراگیر ارزهای رمزپایه در دنیای امروز شده است.

مایکل اوود، توسعه دهنده اقتصاد توکنی نوین

در سال ۲۰۱۵ جو لوبین بنیان‌گذاران اتریوم (Ethereum)- یکی از انواع بلاک چین- با فردی به نام مایکل اوود در یک فستیوال موسیقی در شهر لاس وگاس دیدار کرد. لوبین و دیگر اعضای تیم تجاری آن زمان خود، ConsenSys، آموزش کوتاه و فشرده‌ای را درباره بلاک چین و اتریوم به اوود ارائه دادند.

اوود بعد از صرف چندین هفته مطالعه و پژوهش درباره جزییات این تکنولوژی دریافت که چگونه می‌تواند با استفاده از پیش‌زمینه خود در معاملات الگوریتمی (algo-trading) که طی آن سفارش‌های مالی بدون دخالت انسان صورت می‌گیرد، دنیای مالی کنونی را در قالب P2P (همتا به همتا) بازنویسی کند. این ایده بنیان ایرسواپ (AirSwap) را بنا کرد.

ایرسواپ

ایرسواپ یک پلت‌فرم معاملاتی غیر متمرکز یا تمرکز زدا است. اساس آن چیزی شبیه به بورس اوراق بهادار است که به طور ویژه برای توکن های اتریوم طراحی شده است. کاربران در این فضا قادر هستند تا توکن‌های خود را در یک شبکه جهانی مبادلات P2P معامله کنند. ایرسواپ یک بخش ارائه توکن تحت عنوان «عرضه اولیه سکه» یا ICO دارد که فروش آن کمک می‌کند تا یک شرکت بتواند محصول خود را بیش از پیش گسترش دهد. عرضه اولیه سکه در حقیقت مشابه با عرضه اولیه سهام است که به جای فروش سهام شرکت سکه‌های دیجیتالی یا توکن به فروش می‌رسد.

اما این به چه معنا است؟ اوود با پاسخ به چند پرسش به روشن‌تر شدن این موضوع کمک کرده است.

سوال: بزرگ‌ترین فرصت‌ها در تکنولوژی بلاک چین چه هستند؟

اوود: بلاک چین فضایی است که در آن افراد قادرند بدون دخالت واسطه سومی و به صورت چهره به چهره یا همتا به همتا (P2P) معاملات تجاری خود را صورت دهند. فرصت‌هایی که امروزه از آن با نام مزیت‌های بلاک چین یاد می‌شود تنها آغاز ظرفیت‌های عظیم این تکنولوژی است. اصلی‌ترین ویژگی این تکنولوژی توکن است. توکن‌ها اولین سامانه مقیاس‌پذیر (scalable application)- مدل‌هایی که با افزایش میزان کار یا ظرفیت، بازدهی سیستم یک کسب و کار را بالا می‌برد- هستند که منابع نادر و عظیمی را در یک شبکه جهانی ذخیره می‌کنند.

اغلب صنایع، اگر نگوییم همه آن‌ها، با استفاده از تکنولوژی بلاک چین شاهد انقلابی در سیستم‌های مالی خود خواهند بود. این صنایع قادر هستند تا بدون نیاز به شخص حقوقی سومی معاملات تجاری خود را با استفاده از سیستم ذخیره و انتقال ارزش غیرمتمرکز صورت دهند. برای مثال سرمایه‌گذاری، حساب‌داری و همچنین قوانین مالی در این شیوه پیشرفته‌تر می‌شوند و شکل خود را از حالت فعلی به حالتی خودکار و اتوماسیونی مبدل خواهند کرد.

برای اینکه این سیستم بیش از پیش همه‌گیر و تکثیر شود روش‌های مبادلات باید پیشرفته‌تر شود؛ به گونه‌ای که شکلی مناسب برای تکنولوژی بلاک چین به خود بگیرند.

توکن ها وسیله‌ای برای تغییر سیستم مالی جهان امروز

سوال: توکن‌ها چه هستند و دلیل موفقیت آن‌ها چیست؟

اوود: توکن‌ها وسیله‌ای هستند تا از طریق آن‌ها کاربران بتوانند ارزش‌ها یا سرمایه‌های مالی خود را ذخیره کنند. به علاوه توکن‌ها امکانی را به وجود می‌آورند تا پروژه‌ها و کسب و کارها قادر باشند تا در نرم‌افزارهای خود سرمایه‌گذاری کنند یا آن‌ها را بفروشند. هدف توکن‌ها در وهله اول این است که یک پروتکل متن باز را مدیریت کنند. آن‌ها در حقیقت ارزی هستند که از طریق آن‌ها سیستم اقتصادی جدیدی که از طریق علم کامپیوتر خلق شده است مدیریت می‌شود.

توکن‌ها به دلیل دسترسی‌پذیری جهانی و ذات انعطاف‌پذیر طراحی خود به شدت موفق بوده‌اند. آن‌ها به معنای واقعی کلمه اولین دارایی جهانی هستند که در اختیار همگان قرار گرفته است. در همین راستا ایرسواپ با فراهم آوردن یک سیستم معاملاتی در دسترس به اشخاص حقیقی که تا کنون به هر دلیلی به این فضا دسترسی نداشته‌اند کمک می‌کند تا به بازار مبادله توکن متصل شوند.

آیا عرضه اولیه سکه یک حباب است؟

درک اینکه ICO یا عرضه اولیه سکه یک حباب است یا خیر قدری مشکل است. در حال حاضر تنها ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نفر در هر عرضه اولیه یک سکه یا توکن مشارکت می‌کنند. این عدد در مقایسه با جمعیت جهان بسیار اندک است.

به دلیل انعطاف بالای تکنولوژی بلاک چین این امکان به وجود آمده است تا هر فردی بر روی کره زمین که به اینترنت دسترسی دارد وارد کیف پول دیجیتالی خود شود و در این سیستم مالی مشارکت کند. تصور کنید که تعداد افراد مشارکت کننده به ۱۰۰ هزار نفر یا حتی یک میلیون نفر برسد! به عقیده من ما در مراحل آغازین عصر ارزهای رمزپایه هستیم. بنابراین نمی‌توان گفت که افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی یک حباب است.

سوال: بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی این سیستم نوین مالی چیست؟

اوود: زمانی که این سوال پرسیده می‌شود من به کارفرمایان می‌گویم که برای به سرانجام رساندن یک عرضه اولیه سکه موفق شما باید مسیر پیش روی سه عامل زیر را هموار کنید:

  • تکنولوژی
  • بازاریابی
  • قانون

اینکه کدام یکی از این سه عامل سخت‌تر است قابل بیان نیست. تکنولوژی، بازاریابی و قانون هر سه در فضای بلاک چین با چالش‌های منحصر به فرد خود روبرو هستند و من فکر نمی‌کنم که یکی از آن‌ها از دیگری سخت‌تر یا ساده‌تر باشد. هر سه آن‌ها به یک اندازه مهم هستند. اگر بتوانید افراد مناسب را پیدا کنید و آن‌ها را به استخدام خود در آورید تا مسیر حرکت به سمت این صنعت جدید را برای شما هموار کنند موفقیت شما تضمین خواهد شد.

نظر خود را بیان کنید