استخراج رمزارز

معرفی بهترین ارزها برای استخراج در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰

آیا استخراج ارزهای رمزنگاری در حال حاضر سودآور است؟ در پاسخ باید گفت هم بله و هم نه. این امر بستگی به این دارد که شما چه ارزی را و چطور می خواهید استخراج کنید. همچنین این که هزینه برق شما در جایی که قرار است دستگاه های استخراج خود را قرار دهید، چقدر است. می توان گفت که بیت کوین سودآورترین ارز قابل استخراج نیست، زیرا سختی استخراج این ارز فوق العاده بالا است و نیاز به دستگاه هایی با قدرت بسیار زیاد برای دریافت و حل بلاک ها دارد. خوشبختانه مجموعه ای از آلت کوین ها وجود دارند که استخراج آنها سودآور است.

اگرچه استخراج به اندازه ای که در گذشته ارزان و سودآور بود، حالا سود ندارد، اما هنوز هم یک راه مناسب برای کسب درآمد است.

استخراج کنندگان حالا باهوش تر و با تجربه تر در زمینه تجارت ارزهای رمزنگاری فعالیت می کنند. آنها ترجیح می دهند ارزهای مناسب و با ارزش را استخراج کنند و قدرت هش، وقت و سرمایه خود را برای استخراج ارزهای جدید که سودآوری کمی دارند، هدر ندهند. با این وجود همیشه افرادی هستند که با امید جهش و افزایش ارزش ارزها و پروژه های رمزنگاری جدید اقدام به استخراج و تایید تراکنش های آنها می کنند.

آیا می خواهید وارد صنعت استخراج ارزهای رمزنگاری شوید و با استفاده از GPU و CPU استخراجی سودآور داشته باشید؟ اما استخراج چه ارزهایی در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ با استفاده از GPU و CPU سودآور است.

در اینجا به مطالب زیر می پردازیم:

 • محاسبه سودآوری
 • چطور بهترین ارز برای استخراج در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ را انتخاب کنیم؟
 • معرفی بهترین ارزها برای استخراج در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹.
 • محاسبه سودآوری

قبل از این که به معرفی ارزهای سودآور بپردازیم، بیایید ببینیم چه چیزهایی سودآور بودن استخراج یک ارز را مشخص می کند.

 1. قیمت ارز رمزنگاری: قانون آن ساده و مشخص است. هر چه یک ارز گران تر باشد، استخراج آن سود بیشتری دارد. با این حال این فقط برای سرمایه گذاری کوتاه مدت است. اگر به اندازه کافی صبور باشید می توانید ارزی را که آینده خوبی دارد، برای استخراج انتخاب کنید و منتظر باشید تا قیمت آن افزایش یابد.
 2. پاداش استخراج و نصف شدن پاداش: آنچه باعث می شود استخراج ارز رمزنگاری در سال ۲۰۱۹ نسبت به گذشته سود کمتری داشته باشد، نصف شدن پاداش است. به عنوان مثال رخداد نصف شدن پاداش استخراج برای بیت کوین در سال ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد. یا نصف شدن پاداش استخراج اخیر لایت کوین که طی آن پاداش استخراج این ارز از ۲۵ لایت کوین به ۱۲.۵ لایت کوین کاهش یافت. تحقیقات خود را در این زمینه انجام دهید و محاسبه کنید که آیا سرمایه گذاری شما در تهیه تجهیزات استخراج با مقدار پاداشی که دریافت می‌کنید، جبران خواهد شد.
 3. زمان تولید بلاک: هر چه بلاک های بیشتری توسط شبکه ایجاد شود، شانس گرفتن پاداش یک بلاک افزایش می یابد.
 4. سختی استخراج و نرخ هش: انجام عملیات استخراج با استفاده از CPU و  GPU در سال ۲۰۱۹ به دلیل افزایش تعداد استخراج کنندگان به چالشی جدی تبدیل شده است. با این حال هنوز هم هستند ارزهایی که بتوانید بدون داشتن دغدغه رقابت، آنها را استخراج کنید.
 5. راندمان و کارایی تجهیزات: بستگی به بودجه و سختی اخیر شبکه ارز مورد نظر دارد. بنابراین انتخاب خود را بر این اساس انجام دهید. از لحاظ تئوری باید قدرت تجهیزات استخراج خود را مدام افزایش دهید، اما در واقعیت سرمایه گذاری و خرید تجهیزات جدید برای افزایش قدرت بسیار گران خواهد بود.
 6. هزینه برق: این مهم ترین بخش هنگام محاسبه سودآوری استخراج یک ارز رمزنگاری است.

نمودار زیر نیز نشان می دهد که چگونه سودآوری اتریوم طی چند سال اخیر کاهش یافته است:

چگونه می توان بهترین ارز برای استخراج را در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ انتخاب کرد؟

حتی اگر از بهترین GPU های سال ۲۰۱۹ برای استخراج استفاده می کنید و قصد دارید هزاران ارز را استخراج کنید، باید در مورد این که چطور و کجا قصد استفاده از آنها را دارید، فکر کنید. چند مورد مهم هست که باید در نظر گرفته شود:

 • قابلیت تبدیل به ارزهای فیات و فیزیکی: صرافی هایی را پیدا کنید که امکان تبدیل ارزهای استخراج شده شما به ارز فیات یا برخی از ارزهای محبوب مثل بیت کوین و اتریوم را داشته باشند. هزینه انجام این مبادلات را نیز فراموش نکنید.
 • کدام صرافی ها از ارز مورد نظر پشتیبانی می کنند؟ وقتی صحبت از ارزهای نامناسب یا با کیفیت پایین می شود، می توان گفت که اغلب آنها در تعداد کمی از صرافی ها پشتیبانی می شوند.صرافی هایی با سطح محبوبیت و اعتبار پایین مجبور به کار با ارزهای مزخرف و بیخود و دریافت کمیسیون های بالا برای زنده ماندن هستند. در این حالت، استخراج کننده مجبور خواهد شد تا فقط برای برداشت، سهم زیادی از درآمد خود را برای تبدیل و فروش بدهد.

اکنون متوجه شدید برای استخراج یک ارز جدید چه مواردی را باید در نظر داشته باشید. حال باید استفاده از یک دستگاه استخراج را برای طولانی مدت ارزیابی کنید. مشکل اینجاست که پیچیدگی و سختی استخراج با سرعت در حال رشد است و تجهیزات استخراج همیشه محکوم به از دست دادن ارزش خود هستند.

۱۰ آلت کوین برتر برای استخراج در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹

در این لیست به ارزهایی اشاره شده که برای استخراج در دسترس هستند. برای شروع کار لازم نیست تمام ظرفیت استخراج خود را به آنها اختصاص دهید. علاوه بر این هر ارز دارای پتانسیل بالایی است، بنابراین سودآوری و بازگشت سرمایه برای آن ارز نباید نگرانی بزرگی باشد.

۱) گرین(GRIN)؛ بهترین برای استخراج با GPU گرین

گرین یک ارز رمزنگاری نسبتا جدید است که بر اساس الگوریتم MimbleWimble ساخته شده است. این باعث می شود تا حریم صوصی تراکنش های درون شبکه ای حفظ شود.

عرضه ارز گرین نامحدود است و این واقعا برای ماینرها و استخراج کنندگان جذاب خواهد بود. پیچیدگی و سختی استخراج مطابق با نرخ هش شبکه به صورت پویا تغییر می کند. این ارز از مفهوم به اصطلاح Cuckoo Cycle استفاده می کند. در اینجا دو نوع الگوریتم اثبات کار(PoW) داریم: CuckARood-29 و CuckAToo-31. الگوریتم اول برای استخراج در پردازنده های GPU مناسب است و در برابر استخراج با دستگاه های اَسیک مقاوم است و دومی برای استخراج کنندگان اسیک طراحی شده است. در عین حال استفاده از دستگاه های اسیک برای استخراج در آینده برنامه ریزی شده است. بنابراین فعلا الگوریتم CuckAToo با کارت های گرافیک سازگار است.

گرین حداقل در ۲۴ صرافی رمزنگاری پشتیبانی و مبادله می شود. از معروفترین آنها می توان بیترکس، هیت بی تی سی، پولونیکس، اکی اکس و کیوکوین را نام برد.

الگوریتم: اثبات کار(PoW)

تابع هش: MimbleWimble

قیمت فعلی ارز: ۲.۸۱ دلار

پاداش استخراج: ۶۰ گرین در هر بلاک

۲) زیکش(ZEC) زیکش

زیکش در اکتبر سال ۲۰۱۶ عرضه شد. استخراج زیکش می تواند توسط هر کسی انجام شود. الگوریتم آن امکان استفاده از کارت های گرافیک را برای استخراج فراهم می کند. تراکنش های زیکش کاملا ناشناس و دارای حریم خصوصی است. ردیابی این تراکنش ها غیرممکن است. بسیاری از افراد به این ویژگی واقعا علاقه دارند.

کارمزد و کمیسیون تراکنش های زیکش بسیار ناچیز است، بنابراین برای مبادله و فروش بسیار مناسب است.

در سال ۲۰۱۷، زیکش در پلتفرم صرافی های محبوب به طور گسترده استفاده شد. با این حال این ارز بسیار دست کم گرفته شده است و به احتمال زیاد پتانسیل خود را در سال ۲۰۲۰ نشان دهد.

الگوریتم: اثبات کار(PoW)

تابع هش: Equihash

قیمت فعلی ارز: ۵۶.۱۶ دلار

پاداش استخراج هر بلاک: ۱۰ زیکش

۳) راون کوین(RVN) راون کوین

این هارد فورک بیت کوین در سال ۲۰۱۸ ارائه شد و در حال حاضر دارای نقدینگی بالایی است. این ارز هم اکنون  در رتبه ۴۱ با ارزش بازار ۱۵۵ میلیون دلار قرار دارد. توسعه دهندگان راون کوین قصد دارند در سال جاری ویژگی های جدیدی مثل پیام رسانی، رأی گیری با RVN، بهبود سازگاری، کیف پول تلفن همراه با کلمه بازیابی را به آن اضافه کنند که ارزش آن را افزایش خواهد داد.

راون کوین را می توان به راحتی در پلتفرم های مختلف تبادل کرد. در اصل این یک بلاک چین P2P است که برای انتقالاتی کارآمد و سریع دارایی از شخصی به شخص دیگر استفاده می شود. این انتقالات معمولا بر اساس اتریوم و بیت کوین متمرکز است. اما چرا راون کوین برای استخراج توصیه می شود؟ زیرا از الگوریتم X16R و پروتکل اثبات کار استفاده می کند.

الگوریتم: اثبات کار(PoW)

تابع هش: X16R

قیمت حال حاضر ارز: ۰.۰۳۶۸۱۸ دلار

پاداش استخراج برای هر بلاک: ۵۰۰۰ راون کوین

۴) مونرو(XMR) مونرو

این ارز از سال ۲۰۱۴ وارد بازار شده و اعتبار و دوام خود را ثابت کرده است. در سال ۲۰۱۷ مونرو روند صعودی مناسبی داشت. بر خلاف زیکش، کارمز تراکنش های آن ۱۰ برابر بیشتر است. اما کاربران باز هم مونرو را برای داشتن سطحی استثنایی از ناشناس بودن ترجیح می دهند.

مونرو الگوریتم خود را برای مقاومت در برابر استخراج اسیک تغییر می‌دهد. بنابراین می توانید از GPU و CPU برای استخراج آن استفاده کنید. مونرو از الگوریتم اثبات کار CryptoNightV8 استفاده می کند و در هر دو دقیقه یک بلاک تولید می شود، بنابراین استخراج مونرو کاملا سودآور است.

الگوریتم: اثبات کار(PoW)

تابع هش: CryptoNightR

قیمت فعلی ارز: ۸۹.۱۲ دلار

پاداش استخراج هر بلاک: ۲.۴۲ مونرو

۵) اتریوم کلاسیک(ETC) اتریوم کلاسیک

این یک هاردفورک اتریوم است و با GPU قابل استخراج خواهد بود. پاداش هر بلاک برای این ارز در حال حاضر کمی بیش از ۴ اتریوم کلاسیک است و با توجه به این واقعیت که اتریوم کلاسیک ممکن است با تورم و کمیابی مواجه شود، می تواند یک ارز بسیار سودآور باشد. چند کارت گرافیک NVidia یا AMD تهیه کرده و شروع به استخراج و کسب درآمد کنید.

الگوریتم: اثبات کار(PoW)

تابع هش: Ethash

قیمت فعلی ارز: ۵.۸ دلار

پاداش استخراج هر بلاک: ۴ اتریوم کلاسیک

۶) لایت کوین(LTC) لایت کوین

اگر امکان خرید GPU های کمی گران قیمت را دارید، می توانید استخراج لایت کوین را امتحان کنید. در کل لایت کوین یکی از موفق ترین هاردفورک های بیت کوین است. اما چرا لایت کوین:

 • می توان آن را به راحتی در پلتفرم های مختلف مبادله کرد.
 • نوسانات کمتری نسبت به بسیاری از آلت کوین های دیگر دارد.
 • این ارز یکی از مناسب ترین ارزها برای استخراج با GPU است. لازم نیست دستگاه استخراج اسیک بخرید، زیرا از پروتکل SCRYPT استفاده می کند.
 • سرعت بالا و کارمزد متوسط برای انجام تراکنش ها

بودن در رتبه پنجم ارزهای برتر از نظر ارزش بازار با داشتن ارزش بازار ۵.۳ میلیارد دلاری، مسلما لایت کوین را در بین انتخاب های مناسب قرار می دهد.

الگوریتم: اثبات کار(PoW)

تابع هش: Scrypt

قیمت فعلی ارز: ۸۵.۱۸ دلار

پاداش استخراج برای هر بلاک: ۱۲.۵ لایت کوین

۷) بیت کوین گُلد(BTG) بیت کوین گلد

یکی دیگر از ارزهای بزرگ و مناسب برای استخراج در سال ۲۰۱۹ بیت کوین گلد است که به طور خاص برای استخراج GPU طراحی شده است. این ارز مبتنی بر الگوریتم Equihash و پروتکل اثبات کار است. بیت کوین گلد با ارزش بازار ۲۶۰ میلیون دلار در رتبه ۳۴ ارزهای رمزنگاری قرار دارد.

یکی از دلایل اصلی انتخاب بیت کوین گلد ثبات آن است. اگر چه در طول سال ۲۰۱۹ رشد زیادی نداشته، اما نوسانات بسیار کمتری نسبت به سایر آلت کوین ها دارد. بیت کوین گلد تاثیر زیادی از روند نزولی سال جاری نپذیرفته که این می تواند نشانه خوبی باشد.

الگوریتم: اثبات کار

تابع هش: Zhash

قیمت فعلی ارز: ۱۴.۷۳ دلار

پاداش استخراج بلاک: ۱۲.۵ بیت کوین گلد

۸) الکترونیوم(ETN)؛ بهترین برای استخراج با CPU الکترونیوم

یکی دیگر از ارزهای مقاوم به استخراج اسیک، الکترونیوم است که در سال ۲۰۱۷ ارائه شد و با وجودی که در سال جاری افزایش قیمتی نداشته، اما هنوز هم پتانسیل رشد دارد.

بلاک چین الکترونیوم از الگوریتم PoW استفاده می کند و مبتنی بر جدیدترین نسخه الگوریتم CryptoNote بوده، بنابراین حتی با استفاده از تلفن هوشمند نیز قابل استخراج است.

برای استخراج الکترونیوم می توانید از CPUها، GPUهای NVidia یا AMD استفاده کنید. علاوه بر این، برنامه تلفن همراه ETN نیز در دسترس است که برای اندروید و  iOS ارائه شده است. این برنامه یک کیف پول است که به شما امکان استخراج الکترونیوم را می دهد.

الگوریتم: اثبات کار

تابع هش: CryptoNight

قیمت فعلی ارز: ۰.۰۰۴۳ دلار

پاداش استخراج بلاک: ۷۰۰۰ الکترونیوم

۹) دوج کوین(DOGE) دوج کوین

بیلی مارکوس این ارز را صرفا برای بازی و سرگرمی ایجاد کرده بود. اما ناگهان به ارزی محبوب تبدیل شد و حالا با ارزش بازار ۳۴۶ میلیون دلاری در رتبه ۲۹ قرار دارد. مثل لایت کوین از پروتکل Scrypt استفاده می کند. بنابراین نیاز به خرید دستگاه های گرانقیمت برای استخراج دوج کوین نیست.

با این حال این بدان معنا نخواهد بود که می توانید از لپ تاپ خود برای استخراج آن استفاده کنید. دوج کوین بسیار محبوب است و به همین شکل سختی استخراج آن زیاد خواهد بود. برای استخراج این ارز از GPUها استفاده کنید.

الگوریتم: اثبات کار

تابع هش: Scrypt

قیمت فعلی ارز: ۰.۰۰۲۸۳۸ دلار

پاداش استخراج بلاک: ۱۰۰۰۰ دوج کوین

۱۰) اتریوم(ETH) اتریوم

در سال ۲۰۱۹ اتریوم دوباره به رتبه دوم بازگشت و انتظار می رود قیمت ارز پس از کاهش پاداش از ۳ اتریوم به ۲ اتریوم رشد کند. مسلما کاهش عرضه، در صورت وجود تقاضا، باعث افزایش قیمت می شود.

جو راچینسکی خالق JoeTechnologist، معتقد است قیمت اتریوم تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۱۲۰۰ دلار می رسد.  نیگل گرین نیز اعتقاد به قیمت ۲۵۰۰ دلاری برای اتریوم دارد. این روند با افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال، محبوبیت قراردادهای هوشمند و تمرکز زدایی از محاسبات ابری تسهیل خواهد شد.

الگوریتم: اثبات کار

تابع هش: Ethash

قیمت فعلی ارز: ۲۰۹ دلار

پاداش استخراج بلاک: ۲ اتریوم

به هر حال اگر دارای یک قدرت استخراج متوسط به بالا باشید، می توانید با پیوستن به یک استخر استخراج سودآوری استخراج خود را افزایش دهید. در اینجا به چند استخر استخراج برای تعدادی از ارزها اشاره می شود:

نام ارز نام برخی از استخرها
مونرو MineXMR ، MinerGate، Nanopool،Dwarfpool
اتریوم ETHfans، Dwarfpool، F2pool، ETHpool، MinerGate
اتریوم کلاسیک Ethermine، Nanopool، Miningpoolhub، ۲miners
راوین کوین Pickaxe.Pro، Virtopia Mining Pool، XiTech، Zergpool
لایت کوین Multipool، Prohashing، Litecoinpool، NiceHash، viaBTC
دوج کوین Aikapool، Litecoinpool، Multipool، Prohashing

نتیجه گیری

حال آیا به نظر شما استخراج ارزهای رمزنگاری ارزش دارد؟ مسلما اگر مقدار سرمایه گذاری و درآمدها را از قبل محاسبه کرده باشید و یک برنامه کامل تهیه کرده باشید، پاسخ شما مثبت است. مقدار بودجه شما باید مطابق با ارزی باشد که قصد استخراج آن را دارید. هر چه ارز مورد نظر شما محبوب تر و گرانتر باشد، به تجهیزات قدرتمندتری نیاز خواهید داشت.