DeFi مخفف عبارت مالی غیر متمرکز است که به طور کلی به دارایی های دیجیتال و قراردادهای هوشمند مالی ، پروتکل ها و برنامه های غیر متمرکز (DApps) که در Ethereum ساخته شده است اشاره دارد. به عبارت ساده تر ، این نرم افزار مالی است که بر روی blockchain ساخته شده است که می تواند مثل Money Legos با هم جمع شود.

برای اینکه از محصولات و خدماتی که در اکوسیستم Ethereum DeFi وجود دارد ، اطمینان داشته باشید ، می توانید از رتبه بندی DeFi استفاده کنید که ارزش فعلی قفل شده در قراردادهای هوشمند محبوب DeFi را دنبال می کند.

کامپیوترها تقریباً در طی این سالها تقریباً در هر صنعت اختلال ایجاد کرده اند. هر نوآوری بر پایه قبلی ایجاد می شود و محصولات و خدمات دیجیتال پیشرفته تر می شوند. از طریق فناوری ، ما به جهانیان متناسب با نیازهای خود خدمات داده ایم. از دستیاران دیجیتال گرفته تا اتوماسیون منزل ، اکنون برنامه ها جنبه های بسیاری از زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار می دهد. پس چرا پول فرق می کند؟

امور مالی غیرمتمرکز چیست و برای چه کسی است؟

برای درک بهتر DeFi ، ابتدا باید چگونگی تأمین مالی سنتی را بررسی کنیم. اگرچه گاهی اوقات احساس می شود پول همیشه در اطراف بوده است ، اما به سادگی نیست.

در ابتدا انسانها برای کالاها و خدمات متوقف می شدند. اما همانطور که جوامع بشری شکل گرفت و توسعه یافت ، اقتصاد ما نیز همینطور شد. ما ارز را اختراع کردیم تا مبادلات ارزنده را آسانتر کنیم. پس از آن ، ارز به نوآوری های جدید و سطوح بالاتر بهره وری اقتصادی کمک کرد. با این حال ، پیشرفت بدون هزینه آن حاصل نشد.

از نظر تاریخی ، مقامات مرکزی مانند دولت ها ارزهایی را صادر می کنند که زیربنای اقتصاد ما است. انتظار می رود بانک ها و موسسات مرکزی عرضه ارز را در گردش با دقت مدیریت و تنظیم کنند. با بزرگ شدن اندازه و پیچیدگی اقتصادهای ما ، این مقامات مرکزی هرچه بیشتر مردم به آنها اعتماد کنند قدرت بیشتری کسب کردند.

شما به دولت خود اعتماد دارید که پول بیشتری در طول شب چاپ نکند. شما به بانک خود اعتماد دارید تا با خیال راحت پول خود را ذخیره کنید. و هنگامی که نوبت به سرمایه گذاری می رسد ، به دارایی خود به یک مشاور مالی اعتماد می کنید. با واگذاری کنترل پول خود به دیگران ، امیدوارید که سود کسب کنید. اما حقیقت غم انگیز در مورد سیستم مالی فعلی ما این است که قدرتی که همراه با این اعتماد باشد ، همیشه پاداش نمی دهد.

ما اغلب در مورد چگونگی شرکتها با سرمایه گذاری های خود و یا حتی نحوه مدیریت دولت ها اقتصاد ، حرف های خیلی کمی می زنیم. و در بیشتر موارد ، سرمایه گذاران فقط بخشی از بازده ناشی از خطرات ناشی از این مقامات مرکزی را دریافت می کنند.

DeFi در تلاش است تا چیز دیگری را ایجاد کند

امور مالی غیر متمرکز برای ایجاد یک سیستم مالی است که برای همه آزاد باشد و نیاز فرد به اعتماد و اتکا به مقامات مرکزی را به حداقل برساند. فناوری هایی مانند اینترنت ، رمزنگاری و blockchain به ما ابزاری برای ایجاد جمعی و کنترل یک سیستم مالی بدون نیاز به مقامات مرکزی می دهد.

یک حرف در فضای blockchain وجود دارد: “اعتماد نکنید ، تأیید کنید”. زیرا با داشتن یک شبکه blockchain ، شما به عنوان یک فرد می توانید هر معامله ای را که در blockchain رخ می دهد تأیید کنید.

DeFi به همه امکان می دهد مسئولیت رفاه مالی خود را بر عهده بگیرند

تقریبا تمام برنامه های DeFi در blockchain Ethereum ، محبوب ترین blockchain قابل برنامه ریزی جهان ساخته شده اند. Ethereum یک شبکه blockchain است که دارای یک لیست مشترک از ارزش دیجیتال است. به جای یک مقام مرکزی ، شرکت کنندگان که شامل شبکه هستند ، صدور اتر (ETH) ، رمزنگاری بومی شبکه را به روشی غیرمتمرکز کنترل می کنند.

توسعه دهندگان می توانند برنامه هایی را در Ethereum برنامه ریزی کنند که می توانند دارایی های دیجیتالی را که توکن ها نیز نامیده می شوند ، ایجاد کنند ، ذخیره و مدیریت کنند. به آنها قراردادهای هوشمند یا برنامه های غیر متمرکز (DApps) گفته می شود . آنها قراردادها یا موافقتنامه هایی هستند که توسط blockchain اتریوم اجرا می شود. یا بهتر ، برنامه ها یا اسکریپت هایی که فقط مطابق برنامه ریزی در شبکه اتریوم اجرا می شوند. شما می توانید بدون نیاز به یک مرد میانه توافق نامه های برگشت ناپذیر پیچیده بسازید.

امور مالی غیر متمرکز فرصتی برای ایجاد یک سیستم مالی مقاوم تر و شفاف تر دارد. هرکسی که دارای اتصال به اینترنت است ، می تواند با قراردادهای هوشمند ساخته شده در blockchain اتریوم ، دسترسی و تعامل داشته باشد. بسیاری از قراردادهای هوشمند به گونه ای ساخته شده اند که متن باز باشند و با قراردادهای هوشمند موجود قابل تعامل باشند. بنابراین ، کاربران می توانند کد قراردادهای هوشمند را تأیید کرده و انتخاب کنند که کدام سرویس برای آنها بهترین عملکرد را دارد.

چند نمونه از برنامه های کاربردی محبوب DeFi چیست؟

محصولات و خدمات مختلف DeFi وجود دارد که برخی از آنها ممکن است شما را با خدمات مالی موجود آشنا کنید اما با پیچ و تاب غیرمتمرکز.

احتمالاً محبوب ترین و سریع ترین بخش در حال رشد DeFi سکوهای وام و وام است. کاربران مشابه بانک ، پول را واریز می کنند و از سایر کاربران که وام دارایی خود را قرض می گیرند ، سود می برند. با این حال ، در این حالت دارایی ها به صورت قراردادهای دیجیتالی و هوشمند وام دهندگان را به وام گیرندگان متصل می کنند ، شرایط وام ها را اعمال می کنند و بهره را توزیع می کنند. و همه اینها بدون نیاز به اعتماد به یک بانک یا واسطه اتفاق می افتد. و با بریدن واسطه ، وام دهندگان می توانند بازده بالاتری را کسب کنند و خطرات را با تشکر از شفافیت blockchain فراهم می کنند.

توکن هایی به نام stablecoin برای اکوسیستم DeFi نیز مهم هستند. شما ممکن است تحت این تصور که کل رمزنگاری ارز بی ثبات است. با این حال ، stablecoin نشانه هایی هستند که برای حفظ یک مقدار خاص طراحی شده اند و معمولاً مانند دلار آمریکا به ارزهای فیات وابسته هستند. به عنوان مثال ، DAI یک stablecoin است که به USD می رود و توسط اتر (ETH) پشتیبانی می شود. برای هر DAI ، ۱.۵۰ دلار از ETH به عنوان وثیقه در قرارداد هوشمند MakerDAO قفل شده است .

نوع دیگری از برنامه های محبوب DeFi همان چیزی است که مبادله غیر متمرکز یا DEX برای کوتاه نامیده می شود  . DEX ها مبادلات cryptocurrency هستند که از قراردادهای هوشمند برای اجرای قوانین تجارت ، اجرای معاملات و در صورت لزوم استفاده از صندوق های ایمن استفاده می کنند. هنگامی که با DEX تجارت می کنید ، هیچ اپراتور مبادله ای ، ثبت نام ، تأیید هویت یا هزینه انصراف وجود ندارد.

DeFi مانند پول هوشمند Legos است

با Legos ، شما با یک دسته از آجرهای کوچک شروع می کنید. این به عهده شماست که چگونه آجرهای لگو را برای ساختن چیز جدیدی بهم چسباند. در مورد قراردادهای هوشمند نیز همین موضوع صادق است. با هر پروژه ، محصول یا خدمات جدیدی که در Ethereum راه اندازی شده است ، یک لگو بیشتر در مجموعه خود دارید. و با جمع کردن مؤلفه های موجود DeFi ، می توانید ابزارهای مالی جدید و قدرتمند جدیدی را از بین این پول های جدید ایجاد کنید.

cDAI نمونه ای کامل از پول است که در عمل لگوس است. مرکب یک بازار پول یا به عبارتی یک سرویس وام در اتریوم است. هنگامی که DAI را به Compound عرضه می کنید ، علائم cDAI دریافت می کنید که هم DAI خود را به صورت مرکب و هم علاقه ای که از وام دریافت کرده اید را نشان می دهد. از آنجا که cDAI یک نشانه است ، می توانید cDAI را در سایر قراردادهای هوشمند ارسال ، دریافت یا حتی استفاده کنید. Legos Money در عمل: از ETH به MakerDAO به نعناع DAI ، می توان DA را به کامپوننت تهیه کرد ، علائم cDAI را می توان در DApps های دیگر استفاده کرد.

به عنوان مثال ، می توانید ETH را برای cDAI در DEX تعویض کنید و فوراً برای فقط برگزاری CDAI سود خود را شروع کنید. و از آنجا که شما نحوه تعامل با قراردادهای هوشمند روی سکو را انتخاب می کنید ، می توانید از یک جمع کننده DEX  مانند DEX.AG برای مقایسه و تجارت با بهترین قیمت ها در میان تمام DEX های محبوب ، در عرض چند ثانیه استفاده کنید.

نظر خود را بیان کنید