از طریق جستجوگرهای بلاک و همچنین خدمات اختصاصی ارائه شده توسط برخی صرافی های رمزنگاری، می توان تراکنش های بیت کوین را بررسی و رهگیری کرد.

برخلاف سیستم بانک ها که در آنها بررسی اطلاعات در مورد جزئیات تراکنش ها برای عموم مشکل و غیرقابل دسترس است، بلاک چین سطح شفافیت بسیار بیشتری را ارائه می دهد.

هر کسی می‌تواند اطلاعات تراکنش را بر اساس آدرس های خاص بیت کوین، شماره بلاک و هش تراکنش جستجو کند. بدین معنی که می توان بین آدرس ها و کیف پول هایی که برای نگهداری بیت کوین استفاده می شوند، ارتباط برقرار کرد. از جمله این جستجوگرها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • blockchain.com
  • viabtc.com
  • blockstream.info
  • blockchair.com
  • btc.com

مطمئنا این ویژگی، زمانی که نگران این هستید که آیا بیت کوین را به آدرس درست ارسال کرده اید یا خیر و یا زمانی که قصد بررسی تایید یا کانفرم تراکنش را دارید، می تواند مفید باشد.

آیا ردیابی سفارشات مزیتی دارد؟

این ویژگی مزایای بالقوه ای دارد. هنگامی که از یک صرافی رمزنگاری استفاده می کنید، ردیاب تراکنش ها به شما کمک می کنند تا مجددا بررسی کنید که آیا پلتفرم صرافی که از آن استفاده می کنید، درست کار می کند و این که چقدر طول خواهد کشید تا تراکنش شما انجام شود. این امر می تواند اطلاعات ارزشمندی را، قبل از پرداخت در اختیار شما قرار دهد. زیرا تاخیرهای طولانی ممکن است به این معنا باشد که لازم است ارائه دهنده خدمات خود را تغییر دهید.

برخی از ردیاب ها این امکان را به شما می دهند تا بتوانید کارمزدها را نیز بررسی کنید. همچنین در صورتی که ارز را به حساب اشتباهی ارسال کرده باشید، می توانید بررسی کنید که ارز را به چه آدرس و یا کیف پولی ارسال کرده اید. اما این هیچ تضمینی برای پس گرفتن ارز شما نیست.

چگونه می توان از انجام تراکنش هایی که ارسال نمی شوند و برگشت نیز نشده اند جلوگیری کرد؟

اطمینان حاصل کنید که کارمزد کافی برای انجام تراکنش خود در نظر گرفته اید.

در طول این سال ها تعداد تراکنش هایی که از طریق شبکه بیت کوین انجام می شود، همچنان در حال افزایش است. این بدان معنا است که استخراج کنندگان تراکنش هایی که کارمزد بالاتری دارند در اولویت قرار می دهند و بلاک های حاوی این تراکنش ها زودتر بررسی می شوند.

زمانی که یک تراکنش با کارمزد پایین ارسال می شود، تایید و به اصطلاح کانفرم آن می تواند ساعت ها، روزها و یا هفته ها طول بکشد. چنین تاخیری نشان می دهد که تراکنش انجام شده، اما استخراج کنندگان انگیزه پایینی برای بررسی و تایید آن دارند. در نتیجه این تراکنش باید آنقدر منتظر بماند تا در یک بلاک مناسب قرار گیرد.

کیف پول ها و برخی از صرافی ها به کاربران کمک می کنند تا کاربران بتوانند با در نظر گرفتن کارمزدی مناسب، تراکنش آنها سریعا بررسی و تایید دریافت کند. برخی از آنها بر میزان فعالیت شبکه نظارت کرده و کارمزد را در نظر می‌گیرند؛ به این معنا که هزینه در نظر گرفته شده برای هر تراکنش بر اساس میزان فعالیت استخراج کنندگان نوسان دارد. اگر در انجام و ارسال ارز خود عجله دارید، می توانید با در نظر گرفت کارمزدی بالاتر، تراکنش خود را در اولویت قرار دهید. برعکس، در صورتی که عجله ای برای انجام تراکنش خود ندارید، می توانید با در نظر گرفتن کارمزد پایین تر در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. اما باید این را بپذیرید که تراکنش شما با تاخیر انجام خواهد شد.

چرا انجام تراکنش های بیت کوین به زمان بیشتری نیاز دارد؟

مقیاس پذیری مدت زیادی است که در مورد شبکه بیت کوین مطرح شده است.

نهایی شدن تراکنش، معمولا ۶ کانفرم یا تایید برای ارسال بیت کوین به گیرنده نیاز دارد. این امر می تواند، به ویژه در زمانی که با تعداد بالایی از تقاضا وجود دارد، بدین معنی باشد که از ۱۰ دقیقه تا حتی یک روز بیشتر طول بکشد.

مسئله مقیاس پذیری و زمان بر بودن تولید بلاک های بیت کوین سال‌ها است که مورد بحث است. این شبکه تنها قادر به پردازش حدود هفت تراکنش در هر ثانیه است. به این معنی که در مقابل روش های پرداخت دیگری مثل ویزا کارت سرعت کمتری دارد. راهکارهایی مثل شبکه لایتنینگ که با اضافه کردن لایه ای دیگر به بلاک چین باعث افزایش سرعت انجام تراکنش ها با کارمزد کمتر می شود، نیز ارائه شده است.

آیا می توان تراکنش های بیت کوین را فسخ یا کنسل کرد؟

پاسخ این سوال بسیار متداول، منفی است. بلاک چین به گونه ای طراحی شده که تراکنش ها در آن برگشت ناپذیر باشند و به محض انجام یک تراکنش در شبکه، کنترل آن از دست ما خارج می شود.

به همین دلیل ضروری است تا قبل از ارسال و انجام یک تراکنش، به ویژه تراکنش هایی با ارزش بالا، حتما آن را دو یا سه بار بررسی کنید و از این که اطلاعات را صحیح وارد کرده اید، اطمینان حاصل نمایید. همچنین از این که تعداد درست ارز را درج کرده اید و کارمزد مناسبی را در نظر گرفته اید مطمئن باشید.

نظر خود را بیان کنید