اگر چه بیت کوین مطرح ترین ارز کریپتو این روزهاست، اما در این عرصه ارز های موفق دیگری نیز هستند.اتریوم یکی دیگر از پروژه های ارزهای کریپتو است که به دلیل ویژگی های بسیار و برنامه های کاربردی جذابیت زیادی دارد.

تعداد سکه‌ها

زمانی که به منبع موجود ارزهای رمزپایه توجه می‌کنیم، واضح است که بیت کوین پراکنده‌تر از اتریوم است. در واقع، بیت کوین دارای ظرفیت حداکثر ثابت ۲۱ میلیون سکه است. اتریوم بیش از ۹۲ میلیون سکه در گردش دارد و هر روز تعداد بیشتری سکه استخراج می‌شوند. اتریوم، حتی زمانی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند هم تا حدودی یک ارز بدون نوسان باقی می‌ماند. بسیاری از افراد این امر را نادیده می‌گیرند، گرچه ارزش توجه دارد.

عدم آگاهی از آن‌ که حداکثر چند سکه اتریوم در گردش خواهند بود هم تا حدی نگران‌کننده است. بسیاری از مشتاقان اتریوم این مورد را نادیده می‌گیرند و ادعا می‌کنند اهمیتی ندارد؛ اما مطمئنا چنین جزئیاتی باید برای تمام افرادی که درگیر هر ارز رمزپایه‌ای می‌شوند، اهمیت داشته باشند. در حال حاضر، اتریوم تنها ارزِ بدون ظرفیت ثابت نیست، اما با توجه به ظرفیت کنونی بازار آن، این امر می‌تواند طی زمان تبدیل به یک مسئله شود. در این زمینه بیت کوین بهتر است، زیرا در رابطه با ذخیره موجودش هیچ نگرانی وجود ندارد.

اتریوم، فراتر از پول

اولین چیزی که درباره اتریوم باید بدانیم این است که اتریوم فقط یک ارز دیجیتالی نیست. اتریوم یک پلتفرم برپایه بلاک چین با ویژگی های فراوان دیگر است.اتریوم یکی از ارز های ACO به شمار می رود. قراردادهای هوشمند اتریوم از برنامه های بلاک چین برای تسهیل در تراکنش هایش استفاده می کند. بلاک چین یک زیرساخت غیرمتمرکز برای انجام تراکنش های اتریوم فراهم می کند. غیرمتمرکز بودن تراکنش ها راه را برای هرگونه هک و سرقت بسیار دشوار می سازد.هدف اتریوم هوشمندی بیشتر تراکنش ها و داشتن امنیت بیشتر نسبت به تراکنش های سنتی و کاهش هزینه های مرتبط با آن است.

تراکنش های اتریوم در کیف پول اتریوم انجام می شود. این سیستم توسط نیویورک تایمز اینگونه معرفی شده است:

“یک کامپیوتر مشترک که توسط کاربران ایجاد می شود و منابع آن توسط اتریوم تقسیم شده و پرداخت می شود.”

تراکنش های هوشمند خود را با ارزهای کریپتوی خودتان انجام دهید

اتریوم به شما اجازه می دهد که نشانه های دیجیتالی(token) برای خود ایجاد کنید.این توکن ها میتواند برای نشان دادن سهام مجازی، دارایی، اثبات عضویت و موارد دیگر استفاده شود. این تراکنش های هوشمند با همه کیف پول ها سازگار هستند و تمام مبادلات با استفاده از API های استاندارد انجام می شوند. شما میتوانید کد خود را از سایت اتریوم دریافت کنید و این توکن را برای تمامی کارهای گفته شده انجام دهید.شما میتوانید مقدار مشخصی از توکن هارا در گردش و تبادلات مالی هزینه کنید و یا بر اساس قوانین پیش تعیین شده مقادیری نوسان داشته باشید.

شما در صورت داشتن اتریوم دیگر به Kickstarter نیازی نخواهید داشت.

یکی دیگر از ویژگی های اتریوم این است که به توسعه دهندگان راهی برای جمع اوری پول برای برنامه های مختلف را ارائه می دهد.شما برای پروژه جدیدتان می توانید یک قرارداد جدید ایجاد کنید و به دنبال حمایت کننده های مالی باشید. پولی که جمع آوری شده تا زمانی که پروژه به هدفش برسد یا زمان قرارداد به پایان برسد نزد شما نگهداری می شود.اگر پروژه موفق نبود پول به حامیان مالی پس داده می شود و اگر موفقیت آمیز باشد پروزه به کار خود ادامه می دهد.

دیگر زمان ساختار های مدیریت سنتی به پایان رسیده است.

نه تنها اتریوم می تواند حامی مالی باشد، بلکه می تواند ساختار سازمانی برای شما ایجاد کند تا ایدده هایتان را پیاده سازی کنید.شما می توانید نظرات و پیشنهادهایی را از افرادی که اینگونه پروژه ها را پشت سر گذاشته اند دریافت کنید و سپس در مورد نحوه ادامه کار به رای گیری بپردازید.یعنی دیگر نیازی به مدیریت های سنتی و استخدام مدیران و کاغذ بازی ها نیست. اتریوم همچنین پروژه شما را از اسیب ها محافظت می کند.

شبکه غیر متمرکز به این معنی است که شما با خرابی و اسیب مواجه نخواهید شد.

جزییات تفاوت های بیت کوین و اتریوم

تفاوت های ریز بسیاری در این دو پروژه مبتنی بر بلاک چین وجود دارد. زمان بلاک برای هر بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه است و برای اتریوم حدود ۱۲ ثانیه.این زمان سریع توسط پروتکل Ethereum’s GHOST ارائه می شود.بلاک سریعتر به این معنی است که کانفرمیشن سریع تری دارد.

یکی دیگر از تفاوت های بیت کوین و اتریوم عرضه آن دو است.بیش ازدو سوم بیت کوین های موجود تا به حال استخراج شده است  اما تا به الان که اتریوم پنجمین سال خود را تجربه می کند تنها نیمی از کوین های آن استخراج شده است.

جایزه ماین کردن بیت کوین هر ۴ سال یک بار است و معادل با ۱۲٫۵ بیت کوین، اما جایزه استخراج اتریوم بر پایه الگوریتمی به نام Ethash محاسبه می شود که جایزه استخراج کنندگان ۵ اتریوم که به ازای هر بلاک است.

در بیت کوین و اتریوم هزینه تراکنش به عوامل متفاوتی بستگی دارد. در اتریوم با روش Gas، هزینه تراکنش بستگی به مقدار حافظه مورد نیاز، پیچیدگی و پهنای باند مورد نیاز دارد.در بیت کوین هزینه تراکنش توسط اندازه بلاک ها محدود میشود.در اتریوم همه چیز را میتوان با قدرت محاسباتی و زمان کافی محاسبه کرد.

بیت کوین این ویژگی را ندارد و اگر بخواهد این ویژگی را اضافه کند عواقب امنیتی در پیش خواهد داشت.

بیتکوین و اتریوم غیرقابل قیاس هستند

اما شاید چندان صحیح نباشد که بیتکوین و اتریوم را با یکدیگر مقایسه کرد، زیرا هر کدام برای کاربردهای متفاوتی ساخته شده و اهدافی متفاوت دارند. بیتکوین در واقع یک ارز دیجیتال تقریبا پایدار می باشد، ولی اتریوم با هدف هوشمند سازی بیشتر ارتباطات و قرارداد ها ساخته شده است و ارز مخصوص آن برای فرایند های پرداخت این قراردادهای هوشمند کاربرد دارد.

نظر خود را بیان کنید